• Web Fundación Khanimambo - fundacionkhanimambo.org
  • Web Slang Barcelona - www.slangbarcelona.com
  • Web Laia G Massague - www.laiagmassague.com
  • Web Xancleta Catalana - www.xancletacatalana.cat
  • Web Any Espriu - www.anyespriu.cat
  • Web Hermeneia - www.hermeneia.net
  • Web Toroitalia - www.toroitalia.es
  • Suport LetsBonus - www.letsbonus.com
  • Web Celiacs Catalunya - www.celiacscatalunya.org
  • Web Cixa Design - www.cixadesign.com
  • Web Seatingmarket - www.seatingmarket.com
  • Web BIBA - www.biba.es
  • Web Sales Calders Tísner - www.salescalderstisner.cat
  • Web Judith Secanell - www.judithsecanell.com

FusionDrive

Publicat a APM Gestó i Comunicació, Novetats, Noticies

A més d'una millora substancial en el disseny del nou iMac, Apple ha introduït algunes petites millores en forma de maquinari que sonen, a priori, bastant interessants. La que més s'ha comentat en la Keynote ha estat FusionDrive, una forma simple d'aprofitar el millor de dos mons: els discos SSD i els tradicionals discos durs de plats.

La idea és similar a la qual Seagate porta desenvolupant en alguns models de disc dur des de fa un temps amb la seva sèrie Momentus. La idea és simple, comptar amb un mini unitat SSD per millorar la transferència de dades al HDD tradicional.

Apple ha agafat aquesta idea i l'ha desenvolupat una mica més. El primer canvi és que al contrari que la unitat de Seagate, aquí parlem de dos dispositius independents que mitjançant programari són combinats per crear una unitat, és a dir, el mateix mecanisme que s'utilitza en un RAID 0.

Les diferències radiquen en els detalls: el primer és que Apple introdueix una unitat SSD de 128GB, molt superior en capacitat a la d'altres solucions, el segon és que el programari és una mica més intel·ligent que un simple RAID 0 pel que el sistema és capaç d'aprendre del nostre ús.

Aquest “aprenentatge” es basa en els arxius que utilitzem més. De forma predefinida per Apple, el SSD emmagatzemarà el sistema operatiu i tots els programes de la companyia (iLife, Utilitats…), tots els nostres arxius i aplicacions aniran de forma directa al disc dur tradicional.

Fins a aquí gens nou, la petita millora d'aquest sistema és que el programari és capaç de detectar quins són els arxius i programes que més fem servir per moure'ls de forma intel·ligent de la unitat HDD al SSD i viceversa de forma automàtica i sense cap tipus de control per la nostra banda.

Una opció interessant i que segons Apple equiparà en rendiment a un SSD tradicional però sense posar en joc la capacitat d'emmagatzematge.

Twitter

Twitter response: "Invalid or expired token."